masael
04 خرداد 1402 - 09:50

قاضی‌زاده هاشمی: سینما تاثیر فوق‌العاده‌ای در ایجاد باورها و نظام رفتاری جامعه دارد

معاون رییس جمهور در آیین پایانی نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم و فیلمنامه ایثار گفت: هنر رسانه‌ای مهم و مقتدر است و از بین انواع هنر، سینما تاثیر فوق‌العاده‌ای در ایجاد باورها و نظام رفتاری جامعه دارد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از  امور ارتباطات رسانه‌ای و اطلاع رسانی نخستین جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار، امیرحسین قاضی‌زاده ‌هاشمی افزود: در تاریخ فلاسفه و صاحب نظرانی بوده اند که برخی مکاتب فکری را ایجاد کرده‌اند، برخی از آنها آخرت‎گرا و غایت‌گرا بوده‌اند و برخی دنیاگرا و لذت‌گرا.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه افزود:  چیزی که یک مکتب فکری را تبدیل به کالای مصرفی مردم کرده و مردم را به پیروی از آن واداشته ابزار هنر و به ویژه سینما بوده است، مردم جهان امروز تنها به وسیله ابزار هنر با یکدیگر آشنا  شده و از باورهای یکدیگر مطلع می‌شوند.

رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران با بیان اینکه صهیونیسم به مدد سینما توانسته جای شهید و جلاد را در افکار برخی از افراد عوض کند، گفت: لابی صهیونیسم با استفاده از ابزار هنر و به ویژه سینما این‌گونه ذره ذره هویت دینی ملت‌ها را از آن‌ها گرفته است و ما اگر بخواهیم هویت ملی و  دینی و زبان خود را حفظ کنیم باید سبک زندگی جامعه خود را حفظ کنیم و این سبک را بپرورانیم و این مهم با حفظ زبان، ادبیات،فرهنگ و تمدن ممکن است و این مسئله تنها در بستر هنر ایجاد می‌شود.

معاون رییس جمهور در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در طول تاریخ کشورمان هنرمندان اسلامی و ملی همچون فردوسی زبان در حال نابودی یک ملت را احیا کرده اند و از این دست هنرمندان که دغدغه هویت و فرهنگ داشته اند در تاریخ کشورمان کم نداریم و به همه آنها افتخار می کنیم. چرا که این مهم نه با فرهنگ وارداتی میسر می شود و نه فرهنگی که غربی ها به ما ارایه می کنند.  

رییس بنیاد شهید و امور ایثار گران با تاکید بر نقش برجسته هنرمندان برای روایت دقیق تاریخ به نسل های امروز و آینده گفت: اگر هنرمندان ما واقعیات تاریخی ملی فرهنگی و دینی کشورمان را آنگونه که لازم و شایسته است به نسل‌های امروز معرفی نکنند دیگران تاریخ را به صورتی دیگر برای آنان روایت خواهند کرد؛ در حقیقت غربی‌ها کشتار و ظلمی که به مردم این منطقه شده است را به شکل دلخواه خود روایت می کنند و این روایت با شعری که می سرایند کتابی که می نویسند و فیلم سینمایی که می سازند رخ می دهد.

امیر حسین قاضی زاده هاشمی با تشریح یکی از ماموریتهای اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور که ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و پاسداشت یاد شهیدان و قهرمانانی است که به خاک و خون غلطیدند تا از مردم مظلوم منطقه حمایت کرده و استقلال این منطقه را حفظ کنند خاطر نشان ساخت: مجموعه بنیاد شهید  وظیفه خود می‌داند که از سینما، شعر، موسیقی و ابعاد هنر حمایت جدی کند. و در همین زمینه همکاران ما جشنواره هایی در تراز بین المللی طراحی کرده اند و امسال با توجه به اینکه تجربه اول برگزاری جشنواره بود در بعد بین المللی بود امیدواریم با دبیر خانه ای که باید کار خود را به صورت حرفه ای به ویژه در حوزه سینما انجام دهد، توسعه نوشتن فیلمنامه، ساختن فیلم، پویا نمایی و مستند را در راس امور خود قرار داده و تلاش کند کانون محصولات فرهنگی شود و لازمه آن ساخت آثاری فاخر، حرفه ای و عمیق است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: اخیرا تفاهم نامه شش جانبه ای با  شش کشور جبهه مقاومت منعقد شد که یکی از بخشهای مهم آن همکاری های هنری با یمن، افغانستان، سوریه، فلسطین و عراق است. وی تصریح کرد: به نظر می رسد در آینده و با تعمیق فعالیت‌ها، سایر کشورهایی که در خط سلطه گری تمدن غرب هستند به ما بپیوندند و انتظار برگزاری جشنواره ایثار در کشورهای مختلف انتظار دور از دسترسی نیست.

این گزارش می افزاید: بر اساس اعلام معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثار گران ، تفاهم نامه دو جانبه ای از سوی معاونت فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران با شهرداری مشهد برای تشکیل دبیرخانه دایمی جشنواره بین المللی فیلم و فیلمنامه ایثار با حمایت صندوق حمایت از تولید فیلم ایثار در مشهد مقدس به امضا رسید و اولین اتفاق بین المللی در حوزه  فیلم ایثار رقم خورد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237273